Pagaliau teisingumas triumfuoja: gausite kompensaciją už elektros infrastruktūrą

kompensacija už elektros tinklus sklype
Kompensacijos už elektros infrastruktūrą

Pagaliau teisingumas triumfuoja: gausite kompensaciją už elektros infrastruktūrą

Trečiadienį LR Vyriausybė pagaliau priėmė nutarimą, kuriuo patvirtino piniginių kompensacijų skaičiavimo ir mokėjimo metodiką už elektros infrastruktūrą. Piniginėmis kompensacijomis žemės savininkams bus atlyginti nuostoliai, kuriuos jie patyrė praradę galimybę naudoti žemės sklypą ar jo dalį pagal paskirtį dėl to, kad juose buvo įrengti elektros stulpai ar kiti energetikos objektai. Dabar žemės savininkai galės kreiptis į AB „Litgrid“ arba AB „Energijos skirstymo operatorius“.

„Aiškaus ir skaidraus atlygio už energetikos tinklams tiesti naudojamą žemę klausimas ilgą laiką nebuvo sprendžiamas. Žemės savininkų teisę į tokį atlygį pripažino ir teismai. Siekėme sukurti tokį kompensavimo mechanizmą, kuris užtikrintų teisingą ir subalansuotą pusiausvyrą tarp žemės savininkų lūkesčių ir visų elektros energijos vartotojų interesų“, – sako Žygimantas Vaičiūnas, energetikos ministras.

Vyriausybės patvirtintoje metodikoje numatyta, kad už jau esamą servitutą žemės savininkas gaus 10% sklypo dalies, kuriai nustatytas servitutas, vertės, kurią 2017 m. skelbė Registrų centras. Toks dydis pasirinktas, atsižvelgus į Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pateiktą šių kompensacijų vertinimą.

Už naujai nustatomus servitutus kompensacijos dydis bus lygus 50% sklypo dalies, kuriai nustatytas servitutas, vertės, kuri skelbiama VĮ Registrų centro servituto nustatymo metu. Tokia praktika jau dabar yra taikoma administraciniu aktu nustatytiems servitutams (dažniausiai pagal teritorijų planavimo dokumentus). Taip pat papildomai bus atlyginama už patirtus nuostolius dėl iškirsto miško, sunaikintų pasėlių ar sodinių.

BNS skelbia, kad Energetikos ministerijos skaičiavimais, kompensacijoms reikės iki 42,8 mln. eurų, o elektros tarifas dvejus metus, kai bus mokamos kompensacijos, didės iki 2-3 procentų.

„Litgrid“ arba ESO per 20 darbo dienų turės išnagrinėti žemės savininko prašymą ir informuoti jį apie sprendimą dėl kompensacijos. Pagal Elektros energetikos įstatymą kompensacija turi būti išmokėta ne vėliau kaip per dvejus metus.

Kompensacijos maksimalus dydis bus apskaičiuojamas pagal Vyriausybės patvirtintą metodiką. Pabrėžtina, kad kompensacijos bus mokamos tik jei Nekilnojamojo turto registre ir Nekilnojamojo turto kadastre bus įrašytos sklypo specialiosios žemės naudojimo sąlygos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *